«Powrót

„HAZARD? Nie, dziękuję” – akcja informacyjna KAS

„HAZARD? Nie, dziękuję” – akcja informacyjna KAS

„HAZARD? Nie, dziękuję” – akcja informacyjna KAS

„HAZARD? Nie, dziękuję
„HAZARD? Nie, dziękuję
„HAZARD? Nie, dziękuję
  • Krajowa Administracja Skarbowa kontynuuje ogólnopolską akcję informacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych.
  • W roku szkolnym i akademickim 2019/ 2020 akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej.
  • W pierwszej edycji akcji HAZARD? Nie, dziękuję" zorganizowano  ponad 1,2 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział ponad 90 tys. osób.

Celem akcji „Hazard? Nie, dziękuję" jest podniesienie świadomości osób młodych na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą hazard i uzależnienie od niego. Akcja ma również zwrócić uwagę, jakie konsekwencje prawne wiążą się z udziałem w procederze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.

 

Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych

Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania sieci Internet przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe. Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują mnóstwo różnego rodzaju gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

 

Działania informacyjne KAS

W ramach akcji „Hazard? Nie, dziękuję" prowadzonej w ubiegłym roku szkolnym i akademickim odbyło się w całej Polsce 1.258 spotkań w szkołach (w 701 gimnazjach i szkołach podstawowych, 523 szkołach ponadgimnazjalnych, 34 szkołach policealnych i wyższych). W spotkaniach uczestniczyło łącznie 90.327 osób, w tym w szkołach podstawowych i gimnazjach - 46.077uczniów, w szkołach ponadgimnazjalnych  – 40.953 uczniów, w szkołach policealnych i wyższych 3.297 uczniów i studentów.  Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem placówek oświatowych, a uczestnicy spotkań z przedstawicielami KAS wysoko oceniali zarówno samą inicjatywę, jak i poziom prowadzonych zajęć.

Krajowa Administracja Skarbowa kontynuuje akcję informacyjną „Hazard? Nie, dziękuję" w bieżącym roku szkolnym i akademickim. Kampanię KAS objął honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, podkreślając, że jej założenia wpisują się w działania MEN w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów oraz wzmocnienia profilaktyki uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.

 

Gdzie zgłaszać chęć udziału w akcji „HAZARD? Nie, dziękuję"

Izby administracji skarbowej (IAS) organizują spotkania w szkołach na terenie wszystkich województw. Szkoły i uczelnie, które są zainteresowane współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami KAS, prosimy o kontakt z rzecznikiem prasowym izby administracji skarbowej w danym województwie.

Dane kontaktowe: Sebastian Polański – tel. 71 365 24 11, sebastian.polanski@mf.gov.pl (w tym zgłaszanie placówek do spotkań)

Finał akcji zaplanowany został na koniec czerwca 2020 roku.

***

Hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega – bardziej lub mniej restrykcyjnej – regulacji prawnej. Regulacja prawna hazardu jest dokonywana z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od hazardu. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa, normującym ten obszar, jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach, jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ww. ustawie, która wprowadziła szereg warunków i ograniczeń dotyczących tej działalności. Zgodnie z tymi przepisami, wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych, dozwolony jest dla osób, które ukończyły 18 lat, a w grach hazardowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie.

 

Wideo: https://youtu.be/_RqZVFnSjwM

Wideo z audiodeskrypcją: https://youtu.be/crAxbXkmg5E

 

Więcej na temat akcji na stronie KAS MF (kliknij w link).