«Powrót

Pomoc dla przedsiębiorców, którzy stracili na rosyjskim embargu

Pomoc dla przedsiębiorców, którzy stracili na rosyjskim embargu

Pomoc dla przedsiębiorców, którzy stracili na rosyjskim embargu

Co najmniej tysiąc złotych dopłaty na pracownika mogą uzyskać przedsiębiorcy, których firma przynosi straty w związku z ograniczeniem wwozu towarów na terytorium Federacji Rosyjskiej. Pozwala na to znowelizowana tzw. „ustawa antykryzysowa".

Nowe rozwiązania skierowane są do przedsiębiorcy, którego przeważający rodzaj wykonywanej działalności (wg PKD) wskazuje na jego udział w handlu, przetwórstwie, uprawach rolnych lub chowie i hodowli zwierząt, a także wynikających z nich usługach, na krajowych lub zagranicznych rynkach towarowych.
Przepisy pozwalają na elastyczne podejście do stosowania pomocy, ponieważ może ona zostać skierowana zarówno do przedsiębiorców bezpośrednio jak i pośrednio dotkniętych ograniczeniem wwozu towarów na terytorium Federacji Rosyjskiej.

 

Środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przeznaczane są na:
• częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego,
• częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy,
• opłacenie od ww. wynagrodzeń składek do ZUS należnych od pracodawcy.

Miesięczna kwota dopłaty dla jednego pracownika wynosi 945,04 zł (brutto + składki ZUS od pracodawcy). Dofinansowanie przysługuje na maksymalnie 6 miesięcy.

Warunki jakie musi spełnić przedsiębiorca, aby uzyskać pomoc:
• spadek obrotów gospodarczych (sprzedaży towarów lub usług) w ujęciu ilościowym lub wartościowym o co najmniej 15% liczony jako stosunek łącznych obrotów 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych (po 6 sierpnia 2014r.) w porównaniu do łącznych obrotów z tych samych 3 miesięcy roku poprzedniego,
• brak zaległości w podatkach oraz składkach na ubezpieczenia i fundusze,
• brak przesłanki do ogłoszenia upadłości zgodnie z Prawem upadłościowym i naprawczym,
• podpisanie z pracownikami porozumienia w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy lub zastosowania przestoju z przyczyn ekonomicznych,
• złożenie wniosku wraz z załącznikami.

Więcej informacji
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, Wydział FGŚP, ul. Międzyleska 4, Wrocław, III piętro, tel. 71 782 92 05 wew. 3 lub 71 72 63 695


Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 11 października 2013 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz.U.2013.1291)
- Ustawa z dnia 19 grudnia 2014 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz.U.2015.150)
- Rozp. MPiPS z dn. 29 stycznia 2015r. w sprawie przyznawania świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy (Dz.U.2015.167) (wzór wniosku o wypłatę świadczeń)
- Rozp. rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz.U.2014.1543) (wzór informacji)
- wniosek w wersji elektronicznej dostępny na stronie https://generator.mpips.gov.pl/wykaz_antykryzysowy/wniosek
 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 05.06.2015 Data publikacji: 05.06.2015 10:51 Data ostatniej modyfikacji: 22.06.2015 09:12
Autor: Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy Osoba publikująca: Bartosz Chojnacki Osoba modyfikująca: Bartosz Chojnacki
Rejestr zmian