«Powrót

KAS wykryła naruszenie zasad procedury TAX FREE w spółce z branży RTV-AGD

KAS wykryła naruszenie zasad procedury TAX FREE w spółce z branży RTV-AGD

KAS wykryła naruszenie zasad procedury TAX FREE w spółce z branży RTV-AGD

Na zdjęciu klawiatura komputera. Zbliżenie na przycisk Enter. NA przycisku znaczek wózka zakupowego oraz napis Tax Free.
  • Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka z branży RTV-AGDbyła uczestnikiem zorganizowanego procederu, który miał na celu wyłudzenie zwrotu podatku VAT .

  • W momencie wystawienia paragonu fiskalnego podróżny nie przebywał na terytorium Polski - nie był faktycznym nabywcą towaru.

  • Spółka naruszyła zasady stosowania procedury TAX FREE. Tym działaniem zaniżała swoje zobowiązanie podatkowe.

Kontrola celno-skarbowa w spółce

Analiza dokumentów oraz informacje z systemów teleinformatycznych dały ekspertom dowody, że spółka naruszyła zasad stosowania procedury TAX FREE.

Kontrola objęła paragony fiskalne sprzedaży towarów klientom, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej. Eksperci kontrolowali też dokumenty wystawione przez sprzedawcę, które miały potwierdzać zakup towarów przez podróżnych.

W momencie wystawienia paragonu fiskalnego podróżny, którego dane personalne zostały wyszczególnione na danym dokumencie TAX FREE, nie przebywał na terytorium Polski i nie był prawdziwym nabywcą towarów.

Weryfikacja dokumentów wykazała również, że poszczególne osoby wielokrotnie nabywały towary w punktach sprzedaży na znaczne kwoty. Rodzaj zakupionych towarów oraz ich ilość budziły wątpliwości w kwestii nabyć towarów na własne potrzeby, a część paragonów została wygenerowana w bliskich odstępach czasu - nawet seriami, w odstępach kilku minut.

Towary wymienione w dokumentach TAX FREE opuściły terytorium Polski, jednak nie zostały zakupione przez faktycznych nabywców.

Ponad 1 mln zł podatku VAT
Spółka skorygowała deklaracje podatkowe VAT i wpłaciła należny podatek wraz z odsetkami.

Co to jest TAX FREE

TAX FREE to możliwość uzyskania zwrotu VAT zapłaconego przy zakupie towarów w Polsce przez podróżnego, który nie ma stałego miejsca zamieszkania w Unii Europejskiej (UE).

Prawo do zwrotu VAT podróżny nabywa:

- przy zakupie towarów za min. 200 zł u jednego sprzedawcy,

- otrzymał paragon z kasy rejestrującej i dokument TAX FREE,

- wywiózł towar w stanie nienaruszonym poza UE i uzyskał potwierdzenie tego faktu przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.

Od 1 lutego 2023 r. wszystkie dokumenty zwrotu podatku VAT podróżnym są dostępne w aplikacji mobilnej mTAX FREE PL.