«Powrót

Zmiany w zakresie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych w przypadku składania korekt deklaracji w 2016 r.

Zmiany w zakresie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych w przypadku składania korekt deklaracji w 2016 r.

Zmiany w zakresie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych w przypadku składania korekt deklaracji w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016r. zmieni się w sposób znaczący wiele przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.). Zmiany wynikają z nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw(Dz. U. poz. 1649).

Obniżona do 50% stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

Zgodnie z art. 56a § 1 i 2 znowelizowanej ustawy Ordynacja podatkowa, która wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r., preferencyjna stawka odsetek za zwłokę będzie wynosić 50 proc. stawki podstawowej. Obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę stosuje się w 2016 r. w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

-      złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;

-      zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Zgodnie z art. 56a § 3 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa, która wchodzi w życie 1 stycznia 2016r. obniżonej stawki odsetek za zwłokę nie stosuje się w przypadku korekty deklaracji: 

-     złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej,

-     dokonanej w wyniku czynności sprawdzających

Nowe zasady ustalania odsetek będą miały zastosowanie do zaległości podatkowych, które powstaną od 1 stycznia 2016r.

Zgodnie z art. 19 znowelizowanej ustawy do zaległości podatkowych powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę, pod warunkiem złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy i zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Podwyższona stawka odsetek za zwłokę od zaległości w podatku VAT i podatku akcyzowym

Zgodnie z nowym art.56b ustawy, podwyższona stawka odsetek za zwłokę w wysokości 150% stawki odsetek za zwłokę stosowana będzie do zaległości w podatku od towarów i usług oraz w  podatku akcyzowy w przypadku jeżeli:

a) organ podatkowy w toku kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego (lub organ skarbowy w wyniku postępowania kontrolnego) stwierdzi:

-      zaniżenie przez podatnika zobowiązania podatkowego albo zawyżenie nadpłaty lub zwrotu podatku (art. 56b pkt 1),

-      niezłożenie deklaracji oraz niezapłacenie podatku (art. 56b pkt 3),

b) podatnik składa korektę deklaracji:

-      po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej (lub postępowania kontrolnego), a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej,

-      dokonaną w wyniku czynności sprawdzających (art. 56b pkt 2),

gdy kwota zaniżonego przez podatnika zobowiązania podatkowego, zawyżona kwota nadpłaty lub zwrotu podatku przekroczy 25 proc. kwoty należnej i będzie wyższa od pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę(Dz. U. nr 200, poz. 1679 ze zm.), obowiązującego w dniu następnym po dniu upływu terminu płatności zobowiązania lub terminu zwrotu nadpłaty/podatku,
c) organ podatkowy w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego stwierdzi że podatnik:

-     nie złożył deklaracji mimo ciążącego obowiązku,

-     nie dokonał zapłaty podatku. .
 

Odsetki w wysokości 150 proc. będą naliczane jedynie od zaległości podatkowych, które powstaną od 1 stycznia 2016r. (art. 19 ust. 1 ustawy nowelizującej).

Korekta deklaracji bez uzasadnienia przyczyn jej złożenia

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami tj. art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty, wskazując w nim m.in. korygowane pozycje oraz powód, dla którego nastąpiła zmiana zapisów w stosunku do treści wcześniejszej.

Przepis ten z dniem 1 stycznia 2016 r. ulegnie zmianie. Ustalona zostanie ogólna zasada, zgodnie z którą skorygowanie deklaracji następować będzie poprzez złożenie korygującej deklaracji. Nie będzie już konieczności dołączania do deklaracji pisemnego uzasadnienia przyczyn złożenia korekty.

art. 81 b § 1 pkt 1Ordynacji podatkowej wskazano, iż uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Złożona wówczas korekta nie wywołuje skutków prawnych. Od 1 stycznia 2016r. organ podatkowy będzie musiał pisemnie zawiadomić składającego korektę o jej bezskuteczności.