«Powrót

Mechanizm odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r.

Mechanizm odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r.

Mechanizm odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r.

Mając na względzie fakt dokonywania przez podatników obrotu towarami objętymi tzw. odwrotnym obciążeniem tut. Organ informuje, iż od dnia 1 lipca 2015r. weszły w życie zmiany m. in. w zakresie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia.
W wyniku nowelizacji ustawy o VAT odwrotnym obciążeniem zostały objęte m.in. następujące towary:
• "Arkusze żeberkowane ze stali niestopowej" (PKWiU 24.33.20.0),
• "Złoto inwestycyjne w rozumieniu art. 121 ustawy", bez względu na symbol PKWiU,
• "Metale nieszlachetne platerowane srebrem oraz metale nieszlachetne, srebro lub złoto, platerowane platyną, nieobrobione inaczej niż do stanu półproduktu - wyłącznie złoto o próbie 325 tysięcznych lub większej, platerowane platyną, nieobrobione inaczej niż do stanu półproduktu" (PKWiU ex 24.41.50.0),
• "Aluminium nieobrobione plastycznie" (PKWiU 24.42.11.0),
• "Cynk nieobrobiony plastycznie" (PKWiU 24.43.12.0),
• "Nikiel nieobrobiony plastycznie" (PKWiU 24.45.11.0).
Ponadto, mechanizmem odwrotnego obciążenia objęto m.in.: telefony komórkowe, w tym smartfony, komputery przenośne takie jak: tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem - z wyłączeniem części i akcesoriów (poz. 28a-28c załącznika nr 11 do ustawy o VAT).
W ramach mechanizmu odwróconego obciążenia (ang. reverse charge mechanism) zobowiązany do rozliczenia podatku należnego od dokonanej czynności podlegającej opodatkowaniu (dostawa towarów lub świadczenie usług) jest nabywca (podmiot, na rzecz którego dokonywana jest dostawa towarów lub świadczona jest usługa) – zamiast sprzedawcy (dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługę), jak ma to miejsce zgodnie z zasadami ogólnymi.

W przypadku dokonania sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności(konsumenta) zasady opodatkowania transakcji nie ulegną zmianie. Natomiast w przypadku dokonania sprzedaży na rzecz podatnika VAT czynnego transakcja nie będzie opodatkowana VAT przez sprzedawcę (sprzedawca wystawia fakturę bez kwoty podatku). W takiej sytuacji do rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu transakcji zobowiązany jest nabywca.

Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia zostało ograniczone do transakcji, których wartość przekracza 20.000 zł. Nie chodzi tu jednak o wartość pojedynczej dostawy, ale o „wartość jednolitej gospodarczo transakcji".

Sprzedawca będzie mógł zwolnić się od odpowiedzialności za niepobrany podatek VAT. W celu zwolnienia od odpowiedzialności ustawa wymaga od sprzedawcy aby podjął „wszelkie niezbędne środki celem rzetelnego rozliczenia podatku" od tej dostawy oraz przy zachowaniu należytej staranności „nie wiedział lub nie mógł wiedzieć o oszukańczym działaniu nabywcy".

Weryfikację statusu podatkowego nabywcy ułatwi dokonującemu dostawy baza on-line podatników
VAT czynnych, którą udostępniono na Portalu Podatkowym (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl).
Usługa ta jest dostępna on-line zarówno w części ogólnej systemu, jak i przyszłościowo dla zalogowanych użytkowników. Ustalenie, czy dany podmiot jest podatnikiem będzie możliwe po podaniu właściwego identyfikatora NIP, przy czym NIP podawany przez użytkownika będzie poddany
sprawdzeniu pod kątem poprawności cyfry kontrolnej oraz jego statusu.

Pytający otrzyma 1 z 3 następujących komunikatów:
• Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT
• Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny
• Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony
Usługa daje możliwość wydruku zwracanego komunikatu wskazującego status podmiotu w VAT.
Podatnicy nadal będą mogli skorzystać z dotychczasowej możliwości wnioskowania o zaświadczenie z urzędu skarbowego w tym zakresie, czy też telefonicznego kontaktu z urzędem skarbowym w celu potwierdzenia tego statusu.

Razem ze zmianami przepisów w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia (reverse charge), wprowadzono obowiązek składania informacji podsumowującej w obrocie krajowym (zwanej dalej Informacją) oraz obowiązek korygowania tej informacji, jeżeli dane zawarte w informacji ulegają zmianie.
Wzór informacji podsumowującej/korekty informacji podsumowującej (VAT-27) został określony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 849) - (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).

Obowiązek składania Informacji dotyczy podatników, dokonujących dostawy towarów lub świadczących usługi (sprzedawców), dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, gdy sprzedawca i nabywca prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski.
Podstawa prawna: art. 101a ust. 1ustawy o VAT.

Sprzedawca składa Informację za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy, w terminach przewidzianych dla złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług .
Oznacza to, że sprzedawca składa Informację, jeżeli w okresie rozliczeniowym wystąpiły dostawy lub świadczenie usług, od których to transakcji powstał obowiązek podatkowy u nabywcy(w tym z tytułu dokonanych wpłat zaliczek), w terminie przewidzianym dla złożenia deklaracji VAT przez sprzedawcę, tj. do dnia 25 miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiły te transakcje. W przypadku gdy takie transakcje nie wystąpiły, sprzedawca nie składa Informacji.

Więcej informacji na temat zmian w zakresie podatku od towarów i usług obowiązujących od 1 lipca 2015r. w tym m.in. w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia znaleźć można na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/vat/wyjasnienia-i-komunikaty (link otwiera nowe okno w innym serwisie).