«Powrót

Kolejne uderzenie KAS, CBŚP i Policji w gang akcyzowy

Kolejne uderzenie KAS, CBŚP i Policji w gang akcyzowy

Kolejne uderzenie KAS, CBŚP i Policji w gang akcyzowy

Kartony z nielegalnymi papierosami
Kartony z nielegalnymi papierosami
Nielegalne papierosy
Serwer do kryptowalut
 • Funkcjonariusze z dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS)
  wspólnie z policjantami z Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP)
  oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji przeprowadzili kolejny atak
  na gang akcyzowy.
 • W efekcie wspólnych działań zatrzymano m.in. dwóch podejrzanych
  o kierowanie grupą przestępczą.
 • Zabezpieczono dwa luksusowe samochody, 17 tys. zł w gotówce oraz dwie koparki kryptowalut.

Wspólne działania służb
Sprawę wyjaśniają prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wspólnie z Dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym we Wrocławiu, CBŚP Zarządem we Wrocławiu oraz Biurem Spraw Wewnętrznych Policji.

Śledztwo dotyczy sposobu działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie nie odprowadzali podatków w obrocie wyrobami akcyzowymi - głównie tytoniem.

Śledztwo w sprawie rozbicia gangu akcyzowego

Z ustaleń śledztwa wynika, że tytoń był sprowadzany do Niemiec z Bułgarii, a następnie przemycany do Polski, gdzie trafiał do nielegalnych krajalni tytoniu oraz fabryk papierosów. Akcyzowy gang działał na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego, a także w Niemczech.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze zatrzymali 5 osób, w tym policjanta i biznesmena. Podczas akcji zabezpieczono kilkadziesiąt tys. szt. papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy oraz opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono dwa luksusowe samochody
o wartości ok. pół miliona zł, ponad 17 tys. zł w gotówce oraz dwie koparki kryptowalut, a wartość cyfrowych aktywów jest nadal szacowana.

Kolejne uderzenie w przestępców
Tym razem wspólne działania funkcjonariuszy zostały przeprowadzone w województwie dolnośląskim i lubuskim. Skarb Państwa straciłby na tym nielegalnym procederze blisko 200 mln zł. Grupa działała od 2019 roku do połowy 2021 roku.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwóm osobom zarzuca się kierowanie tą grupą. Dodatkowo zatrzymanym grozi odpowiedzialność za przestępstwa karno-skarbowe. Decyzją sądu wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.