«Powrót

Przemyt 24 ton substancji ropopochodnej

Przemyt 24 ton substancji ropopochodnej

Przemyt 24 ton substancji ropopochodnej

Funkcjonariusz przy przyczepie z ładunkiem (Źródło: DUCS)
Pojemniki z ładunkiem (Źródło: DUCS)
Pojemniki z ładunkiem (Źródło: DUCS)

Przemyt 24 ton substancji ropopochodnej

Zatrzymanie niespełna 24 ton substancji ropopochodnej podlegającej zgłoszeniu w systemie SENT przez Dolnośląską Służbę Celno-Skarbową.

  • Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) na autostradzie A4 poddała kontroli samochód ciężarowy z ładunkiem.
  • Okazało się, że na naczepie znajduje się substancja ropopochodna nie zgłoszona w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transport (SENT).

Funkcjonariusze dolnośląskiej KAS, prowadząc czynności kontrolne na autostradzie A4 w kierunku Wrocławia, w okolicach Zgorzelca skontrolowali samochód ciężarowy, który przewoził w 28 pojemnikach 1000 litrowych substancję ropopochodną w ilości 23 840 kg. Przewóz takiej ilości, tego rodzaju towaru,  wymaga zgłoszenia w systemie SENT, a dodatkowo pojazd powinien zostać wyposażony w geolokalizator, którego funkcjonariusze nie stwierdzili w trakcie prowadzonych czynności. Kierowca został ukarany mandatem karnym kredytowanym w wysokości 7 500 zł., natomiast suma przewidzianych przepisami kar dla przewoźnika, wynosi 30 000 zł., i będzie dochodzona w toku postępowania administracyjnego.

Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa w przeciągu  tylko jednego miesiąca odnotowała cztery takie  przypadki, i przypomina, że towary, których transport musi być zgłoszony w systemie SENT to m.in. paliwa silnikowe, biodiesel, oleje smarowe, rozpuszczalniki czy susz tytoniowy.

W przypadku braku zgłoszenia lub nieprawidłowego zgłoszenia w systemie SENT  przewodzikowi grozi kara pieniężna, a kierowcy kara grzywny w postaci mandatu karnego.