«Powrót

Ogólnopolskie Seminarium Analityków Kryminalnych

Ogólnopolskie Seminarium Analityków Kryminalnych

Ogólnopolskie Seminarium Analityków Kryminalnych

W dniach 2-3 października 2019 r., w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, odbyło się ogólnopolskie Seminarium Analityków Kryminalnych. Seminarium zorganizowane przez Izbę Administracji Skarbowej we Wrocławiu i Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu.
W dniach 2-3 października 2019 r., w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, odbyło się ogólnopolskie Seminarium Analityków Kryminalnych. Seminarium zorganizowane przez Izbę Administracji Skarbowej we Wrocławiu i Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu.

W dniach 2-3 października 2019 r., w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, odbyło się ogólnopolskie Seminarium Analityków Kryminalnych. Seminarium zorganizowane przez Izbę Administracji Skarbowej we Wrocławiu i Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było kierunkom rozwoju analizy kryminalnej w KAS, organizacji funkcjonowania struktur analitycznych, działalności analitycznej w zwalczaniu przestępczości, dobrym praktykom oraz współpracy służb i ośrodków naukowo-akademickich w tym zakresie.    
Wśród zaproszonych gości obecni byli: Zastępca Dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów Pan Arkadiusz Łaba wraz z pracownikami, przedstawiciele Departamentu Analiz Ministerstwa Finansów, Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu Pani Anna Chałupa, Główny Geodeta Kraju Pan Waldemar Izdebski, przedstawiciele Delegatur Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu i w Katowicach, przedstawiciele Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komendy Głównej Straży Granicznej, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, Śledczego Urzędu Celnego w Dreźnie (Niemcy), Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Funduszu Ubezpieczeń Gwarancyjnych, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, a także analitycy kryminalni ze wszystkich urzędów celno-skarbowych w Polsce.
Seminarium było okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań za dotychczasową, wzorową współpracę, realizację szkoleń, wspieranie inicjatyw, zaangażowanie oraz całokształt działalności na rzecz rozwoju analizy kryminalnej.
Analiza kryminalna to zespół czynności ukierunkowanych na zidentyfikowanie istniejących i poszukiwanie nowych powiązań pomiędzy informacjami dotyczącymi zdarzeń, w szczególności o charakterze przestępczym oraz osób z nimi związanych, a także wszelkimi innymi danymi uzyskanymi z dostępnych źródeł.
Analiza kryminalna jest narzędziem pomocniczym w pracy wykrywczej, pozwalającym na podniesienie efektywności zwłaszcza w sprawach:
- wielowątkowych,
- rozległych terytorialnie,
- o skomplikowanej strukturze powiązań,
gdzie duża ilość informacji uniemożliwia śledzenie i kojarzenie faktów, które są niezbędne do budowania, potwierdzania lub eliminowania hipotez.
Analiza kryminalna i systemy informacji geograficznej stanowią ważny element skutecznego i efektywnego systemu wykrywania i zwalczania przestępczości. Wspiera kontrolę celno-podatkową, analizę ryzyka, czynności operacyjno-rozpoznawcze oraz dochodzeniowo-śledcze. Dlatego implementacja tych technik i narzędzi do praktyki funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej była w pełni uzasadniona. Analiza kryminalna w znacznym stopniu usprawnia gromadzenie, przetwarzanie i interpretowanie danych stanowiących podstawę procesu wykrywczego. Biorąc pod uwagę fakt, że we wszystkich działach pionów zwalczania przestępczości ekonomicznej urzędów celno-skarbowych koncentrują się procesy rozpoznawcze i wykrywcze ukierunkowane na zwalczanie przestępczości, wszystkie one muszą posiadać możliwość dostępu do tego narzędzia, by móc poszerzyć spektrum swoich działań o czynności analityczne.
Dzięki nowym mechanizmom analitycznym udało się rozwiązać wiele skomplikowanych spraw oraz poprawić jakość i skuteczność działania Krajowej Administracji Skarbowej. Wypracowano również pierwsze modele wykorzystania strategicznej analizy kryminalnej w diagnozie stanu obecnej przestępczości i prognozowaniu strategii i taktyki jej zwalczania.

Wartym zauważenia jest również, że w strukturze Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu a konkretnie Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu  funkcjonuje Centrum Kompetencyjne, które realizuje zadnia scentralizowane w tym zakresie.
Funkcjonariusze wyznaczeni do tych zadań gwarantują właściwe podejście do tej problematyki, są kreatywni i będą dążyć do osiągniecia założonych celów i nałożonych na nich zadań, co w konsekwencji ma służyć skutecznemu zabezpieczeniu finansowych interesów naszego państwa.