«Powrót

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” w Legnicy

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” w Legnicy

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” w Legnicy

NA ZDJĘCIU Jadwiga Emilewicz
NA ZDJĘCIU Jadwiga Lesisz
NA ZDJĘCIU JULITTA GRZEBYK
NA ZDJĘCIU JOANNA BERLICKA

Kolejne już spotkanie w ramach ogólnopolskiego cyklu konferencji pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany" odbyło się 21 września 2018 r. w Legnicy. Organizatorami spotkań są PARP i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerują Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.

 

O Konstytucji Biznesu oraz innych zmianach prawnych ułatwiających zakładanie i prowadzenie firm legniccy przedsiębiorcy mogli porozmawiać z Jadwigą Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwigą Lesisz – Prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Andrzejem Ziółkowskim – Prezesem Urzędu Dozoru Technicznego, Julittą Grzebyk – zastępcą Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, Joanną Berlicką – Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Legnicy, oraz ekspertami: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Legnicy i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Pani Jadwiga Lesisz przywitała zgromadzonych przedsiębiorców oraz przedstawicieli biur rachunkowych. Wyjaśniła cel spotkania wskazując, że organizatorzy chcą umożliwić przedsiębiorcom zapoznanie się z tzw. Konstytucją Biznesu oraz bezpośredni kontakt z ekspertami reprezentującymi organizacje i urzędy, których zadaniem jest obsługa i wspieranie przedsiębiorców.

 

Pani Jadwiga Emilewicz mówiła o pakiecie ustaw tworzących Konstytucję Biznesu, wprowadzeniu rozwiązań, które były w Polsce zgłaszane przez przedsiębiorców już od 1989 r.  Konstytucja Biznesu nie zamyka spraw udogodnień dla przedsiębiorców; przed nami projekty ustaw w sprawie zatorów płatniczych i zamówień publicznych – podkreśliła Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Pani Jadwiga Emilewicz mówiła o przygotowywanych zmianach w nowym prawie zamówień publicznych. Po stronie sektora publicznego mamy dziś zasoby finansowe, które mogą sprawić, że małe przedsiębiorstwa staną się średnimi, a średnie dużymi – powiedziała minister.

 

Pani Julitta Grzebyk przedstawiła powstałą po reformie Krajową Administrację Skarbową i wyraziła nadzieję, że przedsiębiorcy mają i będą mieli pozytywne doświadczenia w kontakcie z nowoczesną organizacją, której zadaniem jest m. in. wspieranie uczciwych przedsiębiorców. Podkreśliła, że w prezentowanych na spotkaniu tematach niewątpliwie nie może zabraknąć kwestii podatkowych. Zaznaczyła, że w przeprowadzanych zmianach chodzi o to aby reguły rozliczania podatków oraz przepisy określające prawa i obowiązki podatników były jasne, proste i czytelne. Oczekiwanie to nie dotyczy tylko przedsiębiorców czy innych podmiotów uiszczających podatki, ale także działań administracji skarbowej, która stoi na straży prawidłowego przestrzegania prawa i jest odpowiedzialna za pobór podatków.

 

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy przedstawiła zebranym prezentację w której zrelacjonowała już zrealizowane oraz planowane udogodnienia dla osób prowadzących działalność gospodarczą, popierając wykład praktycznymi przykładami zaobserwowanymi w kontaktach z podatnikami. Podkreśliła m.in. korzystny wpływ na obciążenia podatkowe zmian w zasadach ewidencjonowania kosztów, oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia małżonka podatnika.

 

Wśród najważniejszych zmian, jakie wprowadza Konstytucja Biznesu, dużym zainteresowaniem legnickich przedsiębiorców cieszyła się tematyka podatkowa tzw. split payment - mechanizm podzielonej płatności, zgłoszenie rachunków bankowych do urzędu skarbowego na formularzu NIP-8, split payment w obszarze kredytowym. Tematyka „Mały ZUS dla małych firm", ulga na start – preferencyjne zasady opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy zabrali głos z postulatem wprowadzenia zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych oraz o szerszej dostępności do dotacji na rozwój działalności gospodarczej.

 

Przypomnijmy, że odbywające się w całym kraju spotkania z przedsiębiorcami służą przede wszystkim zapoznaniu ich z gruntowną reformą prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start, działalność nierejestrowa, przepisy ustawy o CEIDG  które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną weszła już w życie.

 

Kolejne spotkanie z przedsiębiorcami w Jeleniej Górze 1 października br.

Zapraszamy.

Rejestr zmian