«Powrót

Nie zawsze nieodpłatna pomoc stanowi darowiznę

Nie zawsze nieodpłatna pomoc stanowi darowiznę

Nie zawsze nieodpłatna pomoc stanowi darowiznę

Nie każde przekazanie majątku tytułem darmym przez fundację, organizację pożytku publicznego czy osobę fizyczną stanowi darowiznę.

W efekcie za nieuzasadniony należy uznać wniosek, że każda pomoc udzielana osobom chorym lub potrzebującym przez te podmioty to darowizna, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Istnieje wiele rozwiązań prawnych, które umożliwiają udzielenie pomocy finansowej lub rzeczowej osobom chorym lub potrzebującym – bez konieczności poniesienia przez odbiorców tej pomocy jakiejkolwiek daniny publicznoprawnej (np. zapłaty podatku).

To udzielający pomocy i jej odbiorcy (beneficjenci) określają warunki przyznania pomocy, w tym wybór czynności, które prowadzą do jej udzielenia. Uwzględniają przy tym swobodę zawierania umów, a w przypadku organizacji świadczących pomoc, także ich postanowienia statutowe.

Dlatego wyciąganie wniosku, że każda nieodpłatna pomoc podlega opodatkowaniu – na podstawie jednej interpretacji indywidualnej – może wprowadzać w błąd.

Ministerstwo Finansów pragnie podkreślić, że monitoruje i na bieżąco analizuje kwestie dotyczące opodatkowania nieodpłatnej pomocy świadczonej na rzecz osób chorych i potrzebujących.
 

Rejestr zmian