«Powrót

Wałbrzych - konferencja „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”

Wałbrzych - konferencja „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”

Wałbrzych - konferencja „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”

W środę 20 czerwca w Wałbrzychu odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu ogólnopolskich konferencji pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany". Organizatorami spotkań są PARP i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Partnerami są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.
Wałbrzyscy przedsiębiorcy, którzy skorzystali z zaproszenia, spotkali się z Wiceprezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Panią Małgorzatą Oleszczuk, Dyrektorem Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, Panem Józefem Dolatą oraz Dyrektorem Oddziału Urzędu Dozoru Technicznego Wrocław, Panem Rafałem Osińskim.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu podkreślił w trakcie swojego wystąpienia, że płacenie podatków służy nam wszystkim a jednocześnie wspomaga silne i bezpieczne państwo. Zaznaczył, że powstała po reformie Krajowa Administracja Skarbowa skutecznie ogranicza tzw. szara strefę, stojąc jednocześnie po stronie uczciwych przedsiębiorców, w stosunku do których pełni funkcję doradczą i usługową.
To właśnie do przedstawiciela Krajowej Administracji Skarbowej lokalni przedsiębiorcy mieli najwięcej pytań. Dotyczyły one głównie skrócenia terminu w „uldze na złe długi" oraz wchodzącego 1 lipca w życie mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment).
Przypomnijmy, że odbywające się w całym kraju spotkania z przedsiębiorcami służą przede wszystkim zapoznaniu ich z tzw. Konstytucją Biznesu, czyli gruntowną reformą prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszła w życie z końcem kwietnia br. Od 1 lipca br. wejdą w życie przepisy ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną. Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.