«Powrót

Skuteczna walka KAS i CBŚP z przestępczością tytoniową

Skuteczna walka KAS i CBŚP z przestępczością tytoniową

Skuteczna walka KAS i CBŚP z przestępczością tytoniową

  • Ponad 3,6 miliona sztuk papierosów bez akcyzy nie trafi na rynek dzięki ogromnemu zaangażowaniu i współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej.
  • Wartość zabezpieczonego towaru to prawie 2,5 mln. zł. Gdyby trafił on do obrotu handlowego, straty Skarbu Państwa wyniosłyby blisko 2 mln. zł.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji oraz pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej prowadzą wspólną walkę z przestępczością na rynku tytoniowym. Skoordynowane działania służb przynoszą spektakularne efekty. Dzięki dobrej współpracy KAS i CBŚP w ostatnich tygodniach udało się zapobiec wprowadzeniu na rynek nielegalnych wyrobów tytoniowych na ogromną skalę. Wspólne działania były prowadzone na terenie województw łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Papierosy zamiast granulatu

Funkcjonariusze KAS z Piotrkowa Trybunalskiego, Białegostoku i Białej Podlaskiej oraz Zarządu CBŚP w Białymstoku udaremnili przemyt ponad 2,7 mln szt. nielegalnych papierosów. Funkcjonariusze mieli podejrzenia, że do centralnej Polski ma trafić gigantyczny transport papierosów z przemytu. Wytypowany do kontroli pojazd skierowali do Oddziału Celnego w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie przeprowadzono szczegółową rewizję auta. Zamiast wskazanego w dokumentach przewozowych granulatu, w naczepie pojazdu znajdowały się nielegalne papierosy – łącznie 2 mln 736 tys. szt. Kierowca pojazdu, obywatel Białorusi, usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego, za które grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3 albo obie te kary łącznie. Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Piotrkowie Trybunalskim.

Ciężarówka pełna papierosów

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Poznaniu Wydziału w Kaliszu wspólnie z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Kalisza w listopadzie przeprowadzili kilka realizacji. Ostatnie działania miały miejsce w Koninie. W zaparkowanym na terenie prywatnej posesji samochodzie ciężarowym, w części ładunkowej pojazdu, funkcjonariusze znaleźli 43 kartony z papierosami znanej marki (łącznie 429 tys. sztuk) bez znaków akcyzy. Wartość rynkowa podrobionego towaru to niemal 300 tys. złotych. Ponadto ustalono, że samochód posiada fałszywe tablice rejestracyjne. Funkcjonariusze przesłuchali mężczyznę, który przebywał na kontrolowanej posesji i postawili mu zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego tzw. paserstwa akcyzowego. Kontrabanda i samochód trafiły do magazynu Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

240 tys. nielegalnych papierosów w aucie

Funkcjonariusze KAS z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego wspólnie z policjantami CBŚP z Zarządu w Łodzi przechwycili nielegalny transport 12 tys. paczek papierosów. Do zdarzenia doszło w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie funkcjonariusze odkryli nielegalne papierosy w samochodzie osobowym. Łącznie za tylnym siedzeniem pojazdu i w bagażniku ukrytych było 240 tys. szt. papierosów. Podczas przeszukania auta funkcjonariusze znaleźli również kilka kompletów samochodowych tablic rejestracyjnych z różnych województw. Kierowcą samochodu okazał się 54-letni mieszkaniec województwa śląskiego, któremu został przedstawiony zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego.

Kontrabanda w garażu

Kolejnym przykładem skutecznej współpracy były działania CBŚP z Wrocławia i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Funkcjonariusze ustalili, że w jednym z garaży ukryte są nielegalne wyroby tytoniowe. W odkryciu dokładnego miejsca pomógł pies służbowy przeszkolony w wyszukiwaniu wyrobów tytoniowych. W garażu zaparkowane były dwa samochody, a w nich prawie 294 tys. sztuk papierosów bez znaków akcyzy. Dodatkowo w kolejnym garażu funkcjonariusze odkryli 15 kg tytoniu do palenia.

Wszystkie sprawy są dokładnie analizowane i niewykluczone są kolejne realizacje w związku z prowadzonymi postępowaniami.

Spektakularne efekty wspólnej walki z przestępczością tytoniową pokazują również wcześniejsze ujawnienia:

5 mln szt. nielegalnych papierosów nie trafi na rynek (link otwiera nowe okno w serwisie)

Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów w woj. wielkopolskim (link otwiera nowe okno w serwisie)