«Powrót

Rozbicie grupy "blendującej" olej opałowy

Rozbicie grupy "blendującej" olej opałowy

Rozbicie grupy "blendującej" olej opałowy

Odkryty magazyn
Funkcjonariusze służby celno-skarbowej podczas akcji (źródło zdjęcia - CBŚP)
Zatrzymany olej opałowy (źródło zdjęcia - CBŚP)

Wielka akcja służb na terenie całego kraju. KAS, CBŚP z Gdańska oraz Nadodrzańska Straż Graniczna rozbiły grupę „blendującą" olej opałowy

Zatrzymanie 9 osób podejrzanych, przeszukanie 60 mieszkań, firm i magazynów, zabezpieczenie 6 zestawów z cysternami i 180.000 litrów paliwa, dokumentacji, a także maszyn i urządzeń służących do blendowania oleju opałowego i prawie milion złotych w gotówce, to efekt akcji przeprowadzonej przez CBŚP i KAS. Zlikwidowano również magazyn, w którym bezprawnie odbarwiano olej opałowy na ogromną skalę. W efekcie przestępczej działalności Skarb Państwa stracił około 20 milionów złotych.
Aby skutecznie zakończyć działalność zorganizowanej grupy przestępczej potrzeba profesjonalizmu i ogromnego zaangażowania funkcjonariuszy. W wyniku zsynchronizowanej akcji Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, Dolnośląskiej i Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, pod koniec 2017 roku zakończony został nielegalny biznes prowadzony na ogromną skalę. Wspólne działania, w których brało udział prawie 140 funkcjonariuszy, polegające na jednoczesnym przeszukaniu wielu adresów na terenie całej Polski były wielkim finałem wielomiesięcznej pracy wymienionych służb.
W efekcie funkcjonariusze zatrzymali 9 osób w wieku od 22 do 73 lat i przeszukali 60 mieszkań, siedzib firm oraz magazynów znajdujących się w wielu częściach Polski. Zabezpieczyli także dokumentację księgową powiązanych z podejrzanymi firmami oraz 6 ciągników siodłowych wraz z naczepami wypełnionymi odbarwionym olejem opałowym, maszyny i urządzenia służące do blendowania oleju opałowego, sprzęt komputerowy, a także luksusowy samochód osobowy. Ujawniono także blisko milion złotych w gotówce (w różnych walutach). Wartość 180.000 litrów oleju znajdującego się w zabezpieczonych autocysternach szacuje się nawet na 600.000 zł.
Śledczy ustalili strukturę i schemat działania grupy przestępczej, której członkowie mogli prowadzić nielegalną działalność od 2016 roku. Grupa sprowadzała z Niemiec do Polski, za pośrednictwem spółek zarejestrowanych na Cyprze i Bułgarii, olej przeznaczony do celów grzewczych, który według dokumentów tranzytem przez nasz kraj miał trafić na Łotwę. Los oleju był jednak zupełnie inny. W pokaźnym magazynie mieszczącym się w jednej z pomorskich miejscowości w powiecie kartuskim, za pomocą zestawu specjalnych filtrów i pomp oraz odpowiedniej mieszaniny kwasów przeprowadzano proces jego odbarwiania (blendowania). Następnie, na podstawie fałszywych dokumentów, trafiał on jako olej napędowy na liczne stacje benzynowe w Polsce. Ponieważ olej opałowy służy wyłącznie do celów grzewczych, a nie do napędzania aut, trudno przewidzieć jaki wpływ będzie miało na pojazd zatankowanie tego typu wyrobu.
Jedna autocysterna to pojemność kilkudziesięciu tysięcy litrów. Nielegalna zmiana przeznaczenia paliwa w takim zbiorniku skutkuje uszczupleniem należności Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT oraz podatku akcyzowego w wysokości około 50 tys. zł. W znalezionym magazynie blendować można było nawet 10 takich cystern tygodniowo. Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytułu trwającego kilkanaście miesięcy procederu wyniosły około 20 mln zł.
W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zatrzymanym ogłoszono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, zmiany przeznaczenia towarów oraz innych przestępstw karno-skarbowych. Sąd Rejonowy Gdańsk Południe w Gdańsku wobec 7 osób podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.