«Powrót

Likwidacja trującej fabryki w powiecie kłodzkim

Likwidacja trującej fabryki w powiecie kłodzkim

Likwidacja trującej fabryki w powiecie kłodzkim

Funkcjonariusze celno-skarbowi i funkcjonariusze Straży Granicznej zapobiegli katastrofie ekologicznej w powiecie kłodzkim.

W grudniu 2018 roku funkcjonariusze celno-skarbowi oraz funkcjonariusze Straży Granicznej zlikwidowali nielegalną linię produkcji wypełniacza oleju opałowego od miesięcy intensywnie zanieczyszczającą grunt i powietrze w powiecie kłodzkim. Zatrzymano 5 osób, w tym 3 cudzoziemców, i zabezpieczono mienie warte ponad 3 miliony złotych.

Reagując na sygnały od okolicznych mieszkańców skarżących się na wydobywający  z zakładu produkcyjnego nieznośny chemiczny odór, duszący dym oraz woń cieczy ropopochodnych ze studzienek kanalizacyjnych, funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Kłodzka wkroczyli do działającego w powiecie kłodzkim zakładu. W zakładzie ujawniono kompletną linię produkcyjną, służącą wytwarzaniu wypełniaczy oleju opałowego z przetapianych na miejscu odpadów z tworzyw sztucznych. Kłodzcy funkcjonariusze zabezpieczyli też niemal 50 000 litrów produktów ropopochodnych.

Przestępcy mieszali wytworzony nielegalnie produkt ropopochodny z legalnie kupowanym paliwem, a uzyskiwaną mieszankę sprzedawali nieświadomym klientom, oszukując ich na wartości i jakości paliwa.

Zakończony przez funkcjonariuszy biznes odbywał się oczywiście bez żadnej kontroli, na dużą skalę i przez całą dobę, z narażeniem zdrowia i życia zaangażowanych w niego osób, ale też mieszkańców. Chemikalia – w tym nadtlenek wodoru i kwas siarkowy – wyciekały bezpośrednio do gruntu, a odpady poprodukcyjne wylewano do studzienek kanalizacyjnych. Wokół zakładu i na jego terenie unosiły się opary drażniące oczy oraz układ oddechowy.

Zatrzymanym dwóm mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzą funkcjonariusze celno-skarbowi oraz Prokuratura Rejonowa w Kłodzku.

W wyniku dalszych czynności, w rejonie fabryki, zatrzymano 3 obywateli Ukrainy. Ustalono, że pracowali oni w Polsce nielegalnie, nie posiadając stosownych zezwoleń. Obecnie trwa analiza, czy byli oni zaangażowani w proceder związany z produkcją paliwa.