«Powrót

Akademia Cła i Akcyzy - spotkanie w ZSE im. Jana Pawła II w Głogowie

Akademia Cła i Akcyzy - spotkanie w ZSE im. Jana Pawła II w Głogowie

Akademia Cła i Akcyzy - spotkanie w ZSE im. Jana Pawła II w Głogowie

10 kwietnia 2018r. funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu przeprowadzili na zaproszenie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie prelekcję w ramach „Akademii Cła i Akcyzy" z tematów dot. Krajowej Administracji Skarbowej  jako nowej instytucji odpowiedzialnej za podatki, cła i zwalczanie przestępczości podatkowej.

Młodzieży przedstawione zostały zagadnienia dot. odpraw celnych, stawek celnych i podatkowych  w imporcie. Przedstawiono koncepcję funkcjonowania nowej instytucji tzw. Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw, czyli CUDO . Przedstawiono ABC podróżnego tj. omówiono normy, wskazano na ograniczenia w obrocie towarowym oraz zakazy oraz wspomniano o mobilnej aplikacji GRANICA.

Omówiono na przykładach  zagadnienia dot. ochrony zabytków, zasady prawne regulujące przewożenie okazów chronionych roślin  i zwierząt uregulowane w Konwencji CITES.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się przedstawione na prelekcji przez funkcjonariuszy eksponaty CITES  – muszla przydaczni, spreparowany krokodyl kameruński czy wyprawiona skóra pytona. 

Młodzież z ogromnym zainteresowaniem przyglądała się praktycznym aspektom wykorzystania sprzętu laboratoryjnego takiego jak analizator TruNarc , który służy  jako podręczny spektrometr Ramana do szybkiej identyfikacji narkotyków czy też FirstDefendera  -  spektrometru do szybkiej i dokładnej identyfikacji nieznanych substancji chemicznych.

Przedstawione zostały uczniom również urządzenia takie jak videoendoskop techniczny, którym funkcjonariusze sprawdzają trudno dostępne miejsca podczas kontroli celnej czy Quantum Sniffer służący do automatycznej analizy składu powietrza w poszukiwania podejrzanych cząsteczek materiałów wybuchowych oraz narkotyków.

Nie lada gratką dla zebranej na prelekcji młodzieży była możliwość, zapoznania się z przykładami, w formie udokumentowanych zdjęć zebranych w formie prezentacji,   dot.  ujawnień  dokonanych za pomocą urządzeń RTG do prześwietlania bagażu czy też pojazdów a nawet  wagonów kolejowych wykorzystywanych w codziennej pracy  przez Służbę Celno – Skarbową w Polsce.

Spotkanie poprowadzili z ramienia KAS  funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno – Skarbowego: Agnieszka Paździeniak, Beata Żak oraz Marek Alenowicz w ramach Akademi Cła i Akcyzy.