«Powrót

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego (zdjęcie - źródło IPN Wrocław)

Wczorajsze wydarzenie zgromadziło wielu przedstawicieli środowisk kombatanckich, w tym powstańców warszawskich, samorządowców, przedstawicieli instytucji państwowych oraz mieszkańców Wrocławia. W obchodach 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy Dolnego Śląska wziął udział także Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Podczas godziny „W" przy dźwiękach syren zebrani oddali hołd bohaterskiej postawie powstańców. Po apelu pamięci i salwie honorowej uczestnicy złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Rotmistrza Pileckiego – powstańca warszawskiego.
Obchody sierpniowej rocznicy Powstania Warszawskiego są okazją do przypomnienia historii Powstania, które było największą akcją zbrojną podziemnych struktur w okupowanej przez Niemców Europie. To również okazja do przypomnienia o istnieniu przy Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu pięknego pomnika Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Monument został poświęcony legendarnej postaci Witolda Pileckiego, który uważany jest za jedną z najbardziej heroicznych postaci okresu II wojny światowej. Był żołnierzem AK, twórcą siatki konspiracyjnej i dobrowolnym więźniem w Auschwitz, powstańcem warszawskim, żołnierzem Armii Andersa. Zginął w 1947 r. w warszawskim więzieniu, oskarżony przez władze PRL o zdradę.
 

Rejestr zmian