«Powrót

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” w Głogowie

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” w Głogowie

„Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” w Głogowie

Ogólnopolska konferencja - stanowisko informacyjne
Ogólnopolska konferencja - na zdjęciu Tadeusz Haberka z-ca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu
Ogólnopolska konferencja - na zdjęciu Tadeusz Haberka, z-ca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu,  Radosław Piluś, Naczelnik US w Głogowie oraz Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Pani Jadwiga Lesisz

Kolejne już spotkanie w ramach ogólnopolskiego cyklu konferencji pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany" odbyło się 6 września 2018 r. w Głogowie. Organizatorami spotkań są PARP i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerują Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.
O Konstytucji Biznesu oraz innych zmianach prawnych ułatwiających zakładanie i prowadzenie firm głogowscy przedsiębiorcy mogli porozmawiać z Prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Panią Jadwigą Lesisz, Zastępcą Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu, Panem Tadeuszem Haberką, Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Głogowie Panem Radosławem Pilusiem oraz z Dyrektorem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Legnicy, Panem Markiem Paczulskim.
Pani Jadwiga Lesisz, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przywitała zgromadzonych przedsiębiorców oraz przedstawicieli biur rachunkowych. Wyjaśniła cel spotkania wskazując, że organizatorzy chcą umożliwić przedsiębiorcom zapoznanie się z tzw. Konstytucją Biznesu oraz bezpośredni kontakt z ekspertami reprezentującymi organizacje i urzędy, których zadaniem jest obsługa i wspieranie przedsiębiorców.
Dyrektor Tadeusz Haberka przedstawił powstałą po reformie Krajową Administrację Skarbową i wyraził nadzieję, że przedsiębiorcy mają i będą mieli pozytywne doświadczenia w kontakcie nową, nowoczesną organizacją, której zadaniem jest m. in. wspieranie uczciwych przedsiębiorców.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie Radosław Piluś przedstawił zebranym prezentację w której zrelacjonował już zrealizowane oraz planowane udogodnienia dla osób prowadzących działalność gospodarczą, popierając wykład praktycznymi przykładami zaobserwowanymi w kontaktach z podatnikami. Podkreślił m. in. korzystny wpływ na obciążenia podatkowe zmian w zasadach ewidencjonowania kosztów, oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia małżonka podatnika. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie podkreślił wagę osobistych kontaktów z organami podatkowymi i zachęcał przedsiębiorców do bezpośrednich spotkań celem próby wspólnego rozwiązania ewentualnych problemów podatników, związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Wśród najważniejszych zmian, jakie wprowadza Konstytucja Biznesu, dużym zainteresowaniem głogowskich przedsiębiorców cieszyła się tematyka tzw. split payment oraz stawek podatku od towarów i usług.
Przypomnijmy, że odbywające się w całym kraju spotkania z przedsiębiorcami służą przede wszystkim zapoznaniu ich z gruntowną reformą prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start, działalność nierejestrowa, przepisy ustawy o CEIDG  które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną weszła już w życie. Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.
 

Rejestr zmian